Seo

  • Mayıs 11, 2020
  • SEO
No Comments

SEO

Search Engine Optimization olarak açılabilen SEO, Türkçe olarak Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelmektedir. Peki ama SEO tam olarak nedir?

Dünya üzerindeki internet kullanıcıları arasında en fazla arama motoru kullanımı Google’den yapılmaktadır. İnternet kullanıcılarının yaklaşık olarak %90’ı aramalarında Google’yi kullanmaktadır. Yapılan aramalarda karşılarına çıkan internet sitelerinin sıralanmaları için Google kendine göre bir sistem oluşturmuş ve çıkan sonuçları bu sisteme göre sıralamaktadır. Google botlarının yaptıkları internet sitelerini indeksleme çalışmaları, belirlenmiş olan kriterler ışığında yapılmaktadır.

SEO Nedir?

İnternet kullanıcılarının Google’de yaptıkları aramalarda çıkan sonuçların sıralamaları için Google, internet sitelerinin SEO Optimizasyonlarına bakmaktadır. Google botlarının yaptıkları indeksleme çalışmaları sonucunda belirlenen kriterlere uygunluklara göre puanlama yapılmaktadır. Bu puanlama neticesinde gösterilecek olan sonuçların sıralamaları belirlenmektedir.

SEO Kriterleri Nelerdir?

Google botlarının yaptıkları taramalarda belirli kriterlere bakılmaktadır. Bu kriterlere bakacak olursak:

URL Kullanımı

İnternet sitenizde kullanılacak URL yapısının anlaşılabilir ve aynı zamanda temiz olması gerekmektedir. Kullanıcılar internet sitenize tıkladıkları zaman karşılarında çıkacak olan URL’yi gördüklerinde tam olarak karşılarına çıkacak olan sayfa hakkında kesin bir kanıya varmaları gerekmektedir. Bu nedenle URL içerisinde kesinlikle sayısal verilere yer verilmemeli, bunun yerine daha çok anahtar kelimeler kullanılmalıdır. Bu sayede Google botlarının önem verdikleri kriterlerden birisi olan SEO’ya uygun URL yapısı tamamlanmış olacaktır.

Anahtar Kelime Seçimi

Hem URL içerisinde hem de internet sitesinde yayınlanan içeriklerde kullanılan anahtar kelimelerin doğru seçilmeleri yapılan aramalarda ilk sıralara yükselmenizi sağlayabilecektir. Öncelikli olarak hem internet siteniz için hem de yayınlanan içerik için kullanılacak anahtar kelimelerin seçimlerinde internet üzerinden araştırma yapılması gerekecektir. En çok yapılan aramalara göre anahtara kelimelerin seçilmesi sizleri daha doğru sonuçlara ulaştırabilecektir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey seçilen anahtar kelimelerin konu ile ilgili olmasıdır. Konu ya da internet sitesi ile alakası olmayan anahtar kelimelerin seçilmesi ile birlikte Google botlarının internet sitenizi olumsuz değerlendirmesini sağlayabilirsiniz.

Site İçi Multimedya Kullanımları

İnternet sitesinde multimedya kullanımı Google botlarının dikkat ettikleri kriterler arasında yer almaktadır. Resim, video, GİF ya da ses dosyalarının internet siteniz içerisinde kullanılması sayesinde daha fazla internet kullanıcısının internet sitenizi ziyaret etmelerini sağlayabileceksiniz. Bu sayede tıklanma sayılarınız artarak hem doğal kullanıcılara sahip olabilecek hem de yapılan aramalarda ilk sıralarda yer almanız sağlanabilecektir.

Site İçi Linkleme Çalışmaları Yapmak

İnternet siteniz içerisinde yayınlanan içeriklerde farklı sayfaların linklenmesi sayesinde Google botlarının daha fazla tarama yapmalarını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde internet sitenizin puanlarının yükselerek yapılan aramalarda daha üst sıralarda görünmenize de yardımcı olabileceksiniz. Ancak bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli unsur yapılan linklemelerin doğru sayfalara ve konu ile ilgili olan sayfalara yapılması olmalıdır. Aksi durumda yapılan indeksleme çalışmalarında olumsuz olarak değerlendirilmesini sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte yapılan linklemelerin içeriklerde yer alan anahtar kelimelere yapılması da etkisini çoğaltabilecektir.

Backlink Çalışmaları

Site içi linklemeler gibi backlink çalışmaları da SEO için çok önemli unsurlardandır. Farklı internet sitelerinde yayınlanan içeriklerde sizin internet sitenizin referans gösterilmesi backlink olarak adlandırılmaktadır. Bu şekilde Google botlarının bu internet sitelerini taramaları esnasında sizin de sitenizi indekslemelerine imkan verilebilecektir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli unsur gerçekten kullanılan internet sitelerinden yapılması olacaktır. Sadece backlink vermek için yapılacak olan işlemler sizlerin olumsuz değerlendirilmenize neden olabilecektir. Yapılan linklemeler konularla alakalı olması ve Google tarafından spam olarak değerlendirilmemelidir.

Güncel İçerik Paylaşımı

İnternet sitelerinizden yapacağınız paylaşımların sürekli ve güncel olmaları çok önemlidir. Güncel içerik paylaşımı sayesinde sürekli olarak ilgilenilen ve üzerinde çalışma yapıldığını gösteren bir internet sitesine sahip olabileceksiniz. Google’nin de dikkat ettiği en önemli unsurlardan birisi olan güncelliği bu şekilde sağlayabilirsiniz.

Özgün İçeriklerin Paylaşımı

Blog Hakkında

Senelerce edindiğimiz tecrübeyi sizlere aktarmak için buradayız.

More from our blog

See all posts

Leave a Comment