Chat Siteleri Hız Optimizasyonu

No Comments

Chat Siteleri Hız Optimizasyonu

Chat siteleri hız optimizasyonu, seo çalışması kapsamında online sohbet sitesinin arama motorlarının beklentilerine uygun hale getirilmesi işlemidir. Çünkü site hız optimizasyonu, arama motorlarının web sitelerde bulunmasını istediği bir özelliktir.

Bir internet sitesinin sayfalarının hızlı açılmasına yarayan site hız optimizasyonu, arama motorlarının siteyi algılamasında oldukça önemlidir. Google çalışma algoritmasında, web site hız optimizasyonu özelliğine de yer vermektedir. Dolayısı ile flört bulma siteleri ve sohbet odaları gibi web sitelerinde web site hızı çalışması yapılması, olmazsa olmazdır.

Chat Siteleri ve Hız Optimizasyonu İlişkisi

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte her alanda yenilikler hızla gerçekleşmeye başlamıştır. Aranılan bir bilgiye arama motorları ve internet sayesinde hızla ulaşılabiliyorsa, bir bilgiye ulaşmak ansiklopedi aracılığı ile yavaş bir şekilde gerçekleşmiyorsa bunların hepsi, internetin hayatımıza kattığı hızdan kaynaklanmaktadır.

Dolayısı ile hız, internet sistemleri için oldukça önemli bir konudur. Bu bağlamda, canlı sohbet siteleri de tıpkı diğer farklı içerikteki siteler gibi daha fazla tercih edilebilir olmak için hızlı olmak zorundadır. Bu da site hız optimizasyonu sayesinde mümkün olmaktadır. Chat siteleri hız optimizasyonu, kullanıcıların tercihlerini yönlendirmekle birlikte, arama motorları tarafından da tercih edilmek için yapılması gerekmektedir.

Günümüzde yaygın olan flört çeşitleri arasında online flört bulunmaktadır. Bu flört, kullanıcıların hizmetine sunulan chat odaları ve siteleri sayesinde mümkün olmaktadır. Bayan sohbet odaları ve sitelerinin, onlarca sohbet sitesi arasında tercih edilebilir olması için bazı özellikleri taşıması gerekmektedir. Bu özelliklerin başında da chat siteleri hız optimizasyonu gelmektedir.

Chat Siteleri Hız Optimizasyonu Nedir?

Web site hız optimizasyonu, dünyanın en büyük arama motoru olan Google’ın yaklaşık olarak 200 kriteri arasında bulunan kriterden biridir ve oldukça önemlidir. Site açılış hızı olarak da adlandırılan web site hızı için belirlenen genel süre; 5 saniyedir. Eğer ki bir web sitesine tıklandığında 5 saniye içerisinde sayfa açılmıyor ise, o site hızlı değildir ve internet kullanıcıları tarafından da tercih edilebilir değildir. Bu sebeple chat siteleri hız optimizasyonu yapmak oldukça önemlidir.

Chat siteleri hız optimizasyonu sayesinde bayan arkadaşlar ve erkek arkadaşlar sitesi olan sitelerin, sohbet discord özelliği bulunan sitelerin açılma hızı oldukça kısa olmaktadır. Bu durum, chat sitesi kullanıcılarının tercihi belirlenmektedir. Örneğin; bir chat sitesi ücretsiz olmasına rağmen web site hızı düşükse tercih edilir değildir. Çünkü günümüzde internetin ivme ve hız kazanmasıyla birlikte internet kullanıcıları da hızlı olandan yana tercihini kullanmaktadır.

Chat Siteleri Hız Optimizasyonu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sohbet siteleri hız optimizasyonu yapılırken oldukça dikkatli olunmalıdır çünkü bu işlem içinde pek çok faktör yer almaktadır. Web site içinde yer alan görsel unsurlardan, bu görsellerin boyutlarına kadar pek çok etken etkisini ortaya koymaktadır. Genel olarak chat siteleri hız optimizasyonu yaparken dikkate alınması gereken noktalar şunlardır:

 • Mümkün olduğunda header bölümünde js kodu ve script kullanılmamalıdır
 • Sitede yer alacak olan scprit ve js kodları, footer bölümünde olmalıdır
 • Metrica, Google, Yandex arama motorları kullanılıyorsa takip kodları footer bölümüne yerleştirilmelidir
 • Sayfa açılış hızına olumsuz olarak etki eden flash tabanlı uygulama kullanımından uzak durulmalıdır
 • Chat sitesi tasarımı mobil uyumlu olacak şekilde tasarlanmalıdır
 • Cache ismi verilen önbellekleme sistemi web sitede kullanılmalıdır
 • Kullanılacak olan görselin boyutu ile görsel alanı birbiri ile uyumlu olmalıdır
 • Mümkün olduğunca CSS kodları kullanılmamalıdır
 • Kullanılacak olan görseller js ve css dosyaları ile optimize edilmelidir
 • Arkadaşlık siteleri virüs temizliği yapılmalıdır

Chat Siteleri Hız Optimizasyonunun Önemi

Bir chat sitesi için hız optimizasyonu çalışması yapmadan önce site hız analizi ve link inşası gerçekleştirilmelidir. Bu sayede sitenin gereksinim duyduğu noktalar belirlenebilmekte ve eksiklikler net olarak ortaya konabilmektedir. Ayrıca chat siteleri hız optimizasyonu çalışmasından önce rakip analizi yapılması da tavsiye edilmektedir. Böylelikle rakip sohbet sitelerinin çalışma prensibi hakkında bilgi edinilebilmekte ve gerçekleştirilecek olan çalışmalar şu şekilde tespit edilebilmektedir. Genel olarak site hız optimizasyonunun gereklilik nedenleri ve önemi şunlardır:

 • İnternet kullanıcıları daha iyi bir deneyim yaşama fırsatı yakalar
 • Arama motoru sıralamasında chat sitesi üst sıralarda yer alır
 • İnternet kullanıcılarının siteden ayrılmalarına büyük oranda engel olunur
 • Sohbet odası kullanıcılarının site içerisinde sayfa geçişi yapma süresi azalır

Daha fazla kullanıcıya hitap etme fırsatı yakalanır

Blog Hakkında

Senelerce edindiğimiz tecrübeyi sizlere aktarmak için buradayız.

More from our blog

See all posts

Leave a Comment