CDN Kullanmanın Avantaj ve Dezavantajları

No Comments

Kişiler sitelerini tamamlayıp yayına sunduktan sonra bazı problemler yaşayabilirler. Kullandıkları hosting yavaş olabilir, kullandıkları sunucunun internet erişimi yavaş olabilir yada hiç bir neden saymadan ziyaretçilerin farklı lokasyonlarda bulunması olabilir.

Örneğin global bir hizmet veren Türk vatandaşı için CDN oldukça elzemdir. Çünkü global yani her yerden ziyaretçi akışı vardır. Bu kullanıcıların siteye en hızlı şekilde ulaşması için sitenin tamamını yada JS, CSS ve resim dosyaları gibi dosyaları CDN sisteminden sunar. Böylece gecikme azalır ve kullanıcı siteye daha hızlı erişir.

Bu nedenle yavaş bir web siteniz yada blogunuz varsa CDN sistemlerinden faydalanmanız oldukça faydalı olacaktır. Peki CDN bize ne tarz yarar sağlar ve ne gibi dezavantajları vardır?

CDN
CDN Çalışma Sistemi

CDN Nedir?

CDN kısaltması İngilizce olarak “Content Delivery Network” kelimelerinden meydana gelir. Türkçe olarak “İçerik Dağıtım Ağı” denilmektedir.
Bir İçerik Dağıtım Ağı (CDN), en yakın sunucudan ziyaretçilere görüntüler, komut dosyaları, CSS ve sitenin her türlü statik içeriği hızlı bir şekilde iletmek için kullanılan coğrafi olarak dağıtılmış sunucular kümesidir. Daha basit kelimelerle; ziyaretçiler herhangi bir web sitesine giriş yaptığında, CDN web sitesinde kullanılan statik içeriği sunmak için en yakın sunucuyu seçer. CDN, ziyaretçilerin daha hızlı sayfa yüklemelerine ve gelişmiş kullanıcı deneyimine olanak tanır.

CDN Avantajları

1- Statik içerik en yakın sunucudan sunulacağı için rota gereksiz olarak uzamayacaktır.

2- Web sitenizin yükü farklı konumlardaki CDN sunucularında barınacağı için sitenize olan yükü azaltır.

3- İçerik dağıtım ağı, daha hızlı sayfa yükleme ve yedekli hizmet sağlar
.
4- Yavaş bir web sitesi SERP sıralamalarında sizi geriye iteceği için sitenizi hızlı kılmanız gerekecektir. Bunun yolu tamamen olmasa da kısmen CDN servislerinden geçer. Bu nedenle CDN hizmeti kullanmak Google vb. arama motorlarında daha iyi sıralamalara sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

5- SEO deneyimlerim ve SEO ile ilgilenen herkesin deneyimlerinden çıkarılabilecek bir şey de: Yavaş bir site, hemen çıkma oranını arttırarak ziyaretçi kaybına neden olacaktır. Hemen çıkma oranı yüksek olan bir web sitesi elbette istediği arama motoru sıralamasına ulaşamayacaktır.

6- Görüntü ve video içerikleri sunan sitelerin CDN kullanması hem siteye olan yükü düşürecek hem de ziyaretçilerin videoları dilediği gibi sararak daha az bekleyerek izleyebileceği için kullanıcı deneyimi iyileştirecektir.

CDN Dezavantajları

1- Ülkelerin mevcut internet alt yapılarına göre çeşitli olarak trafik masrafları vardır. Ortalama bir CDN hizmetinin yaklaşık 20-30 civarı farklı lokasyonda sunucusu barınmaktadır. Bu da oldukça yüklü bir masraf demektir. Bu nedenle ücretli fakat en ucuz CDN hizmetini kullansanız bile GB başına 50-75 kuruş civarında bir masraf yapmanız kaçınılmazdır.

2- Hizmet aldığınız yer her ne kadar güvenilir bile olsa hassas resim ve özel dosyaların CDN üzerinden sunulması risk içerebilir.

3- CDN sistemleri WordPress vb. sistemlerde kolay bir entegrasyon seçeneğine sahipken özel kod içeriklerinde entegre etmek sizi kodlarla uğraşmanın haricinde zamanınızı çalabilir ve maddi ek yük bindirebilir.

4- CDN sunucularındaki bir problem arama motorundaki görünürlüğünüzü etkileyebilir.

5- CDN sistemleri ek DNS ayarları gerektirebilir.

CDN Servisine İhtiyacım Var Mı?

İlk olarak siteniz CDN servislerine para ödeyecek kadar para kazanıyor mu bunu değerlendirmelisiniz. Siteniz global bir kitleye sahipse, yavaşlama problemleri oluyor ise, son kullanıcının deneyimi sizin için önemliyse ve satış yapıyorsanız bir CDN servisinden yararlanabilirsiniz.

Bunun haricinde CDN sistemlerinin asla fayda sağlamadığı durumlar da vardır. Sadece Türkiye ziyaretçisine sahip bir sitenin, Türkiye’de CDN sunucusu bulunmayan bir firmadan hizmet alması ile site sanıldığının aksine daha da yavaşlayacaktır. Örneğin Cloudflare’nin Türkiye sunucusu bulunmasına rağmen bunu ücretsiz paketlerde sunmamaktadır.

CDN ile SEO İlişkisi Nedir?

Google sıralamalarda yüzlerce kriter kullanır. Bu kriterlerin en önemlileri ile sırasıyla şöyledir: 1- İçerik kalitesi, 2- Site hızı, 3- Ziyaretçilerin sıklıkla yeniden ziyareti, 4- Bağlantı almak.

Bunlar genel olarak en önemli olduğu söylenen kriterlerin içinde olduğu gibi ayrıca kendime göre sıralanmıştır.

Ücretsiz CDN Var mı?

Ücretli CDN, ücretsiz CDN ve CDN denilince akla en başta CloudFlare gelir. Bunun haricinde Jetpack, JS Delivr, Hostry gibi farklı CDN sistemleri vardır. Fakat gerek ücretli, gerekse de ücretsiz olarak baz aldığımızda en iyi CDN hizmeti Cloudflare diyebiliriz.

Blog Hakkında

Senelerce edindiğimiz tecrübeyi sizlere aktarmak için buradayız.

More from our blog

See all posts

Leave a Comment