2020’de SEO Nedir?

  • Nisan 14, 2020
  • SEO
No Comments

Arama motoru optimizasyonu (SEO) bir arama motorunun organik sıralamasından bir web sitesine çeşitli çalışmalar ile trafik alma uygulamasıdır. SEO nedir denilince akla, kaliteli içerik oluşturma, belirli anahtar kelimeler etrafında içeriği optimize etme ve geri bağlantılar oluşturma gibi şeyler gelir.

Arama motorlarında 2 ayrı kısım vardır. Birisi “ücretli” sıralamalar bir diğeri de “organik” sıralamalar.

Ücretli sıralamalar genelde Google Adwords gibi çeşitli şekillerle satın alınırken, ücretli sıralamanın altında yer alan “organik” sıralamalar da, siteyi pek çok farklı tekniğe göre uyarlanarak elde edilir.

Belirli anahtar kelimeler üzerinde yükselmenin diğer katkısı da size “ücretsiz” olarak trafik sağlayabilmesidir.

SEO Nedir ve Nasıl Çalışır?

SEO, sitenizi Google, Bing, Amazon veya YouTube olsun, sıralamak istediğiniz arama motoru için optimize ederek çalışır.

Özellikle hedefimiz, arama motorlarının sizin sitenizi ve içeriğini en güvenilir ve “en iyi” içerik olarak tercih etmesi olacaktır.

“En iyi” sonucunun belirlenmesi, otorite, bu sorgu ile alaka düzeyi, yükleme hızı ve daha fazlasını dikkate alan oldukça karmaşık bir algoritmaya dayanır.

(Örneğin, Google’ın algoritmalarında 200’den fazla sıralama faktörü vardır).

Çoğu durumda, insanlar “arama motoru optimizasyonu”nu düşündüklerinde “ Google SEO ” yu düşünürler. SEO nedir denilince akla insanların aklına Google geldiği için bu yazı içerisindeki açıklamalarımız da Google için olacaktır.

seo nedir

seo nedir

 

SEO Dostu İçerik

SEO ve içeriklerin arasında yakın bir bağ olduğunu atlamamak gerek.

Genel olarak ne kadar kaliteli içeriğe sahipseniz o kadar iyi bir sıralamanız olur, fakat yine de bu kadar basit değil. Ancak yine de kaliteli içerik oluşturmak SEO için içerik yazılırken özellikle dikkat edilmesi gereken kurallardan sadece birisidir.

Bununla birlikte SEO dostu içerik oluşturmak için pek çok ayrı yol ve yöntem vardır.

Dikkat ettiyseniz, çoğu online alışveriş siteleri bir blog sayfası bulundurur. Çünkü bir ürünle alakalı bilgi verirken potansiyel müşteriler kazanır.

Sürekli güncel kalan bloglar ve haber siteleri eğer değerli içeriklere sahipse, sürekli olarak ilk sıralarda bulunmaktan geri kalmayacaktır.

Ziyaretçiniz sitenizi kullanırken yazınızı nasıl daha iyi ve daha rahat okuyabilir, nasıl sıkılmaz ve uzun süre sayfada kalabilir? Sorgulamanız ve yazarken dikkat edilmesi gereken en önemli iki sorudur. Buna uygun yazılar içerikler seo nedir sorusunun cevabını bulmanıza yardımcı olacaktır.

Blog Hakkında

Senelerce edindiğimiz tecrübeyi sizlere aktarmak için buradayız.

More from our blog

See all posts

Leave a Comment